Teksti suurus:
A A A

Võistlus pani matkajate teadmised proovile

20.04.2016
Laupäeval Tõrvas korraldatud võistlusmatkast «Väle jänes» võtsid osa noored Kaitseliidu Tallinna ja Valgamaa malevast. Nende kõrval said vabal rajal võistelda ka kõik matkahuvilised inimesed.
Kokku läks rajale 34 võistkonda. Enne veel kui võistlejad said ühisstardis kätte kaardid, tuli ära lahendada ristsõna. Ülesanne edukalt täidetud ning vastus ette näidatud, võiski rajale asuda. Seekord ei olnud aga tegemist tavapärase patrullvõistlusega, kus ajagraafikuga punktist punkti liikudes ülesandeid tuleb täita.

Stardis said võistkonnad endale Tõrva linna orienteerumiskaarti, kus peal 20 punkti, mis kõik läbida tuli. Kuues neist tuli aga täita ka lisaülesandeid. Päästeametipunktis tuli üles leida erinevad esemed, politseipunktis oli aga tarvis 16 foto seast üles leida nelja inimese eri perioodidel tehtud pildid.

Rajaleidja ülesandes tuli vanematel võistlejatel lahendada Valgamaa koole puudutav ristsõna ning noorematel ritta seada haridusteekond, alustades algharidusest ning lõpetades kõrgharidusega. Maanteeamet oli matkajatele lahendada andnud liiklusülesandeid, Valga noortekeskus aga pani võistlejad leidma puude ladinakeelsetele nimedele eestikeelseid vasteid. Ei puudunud ka traditsiooniline esmaabiülesanne.

Kõige huvitavamaks punktiks hindasid Nõmme noorkotkad Joosep Bürkland ja Georg-Henry Kolnes politsei ülesannet. «Kõik punktid olid head, aga politseipunkti ülesandega ei ole varem kokku puutunud,» lausus Joosep. „Igati tore võistlus oli. Selline võistlusformaat oli päris mõnus. Hea vaheldus tavalistele patrullvõistlustele,“ lisas Georg-Henry omaltpoolt. Mõlemale poisile oli see juba kolmas kord Valgamaale võistlema tulla ning kui järgmine kord kutsutakse, lubasid nad jälle platsis olla.

Noorema astme võitjatele, Jan-Martti Raalile, Kris-Martin Vähile ja Kristjan Moorale Ritsust meeldis aga kõige enam päästeameti ülesanne. «Teised olid ka lahedad, aga päästeametis oli põnev asju otsida. Meil käidi Ritsus noorkotkaste tegemistest rääkimas ja kutsuti võistlema,» lisas Kristjan. Et noorkotkaste tegemistest rohkemgi teada saada, lubasid kõik kolm peagi ka liikmeks astuda.

Kui kõik võistkonnad olid rajalt tagasi ning parimatele auhinnad jagatud, jõudis kätte pika võistluspäeva kulminatsioon. Valgamaa maleva pealik major Tõnis Org asus fortuuna rolli ning tõmbas loosikastist välja selle õnneliku nime, kes uue ja uhke jalgratta selga võis istuda. Õnnelikuks rattaomanikuks kuulutati üheksa-aastane Gerda Ly Käis Tsirguliinast. Esimest korda taolisel võistlusel osalenud Gerda Ly lubas kindlasti peagi taas rajal olla ning rattavõitu kommenteerides lausus naerusuine tüdrukutirts, et: „Hästi äge tunne.“

PARIMAD
Noorem aste (8–12 a)
1. Kotkad
2. Väle Nõmme
3. Nõmme Trollid

Keskmise aste (13–15 a)
1. Vandersellid
2. 4. Koht
3. Tõrvakad

Vanem aste (16–18 a)
1. Seltsimehed
2. Põrsad
3. Delta

Vaba rada
1. Warrior
2. Ehtsklemmid
3. Peedrod

Reporter: Rein Säinas
Pilte autorilt: Rein Säinas saab vaadata SIIT!