Teksti suurus:
A A A

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistamine 3. jaanuaril 2020 Tõrva vallas

06.01.2020
3. jaanuaril 2020. a kell 10.30 möödus täpselt 100 aastat Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud relvarahu väljakuulutamisest, mis tegi lõpu pea kaks aastat kestnud okupatsioonile ja sõjategevusele.
Juba 1920. aastatel sai alguse traditsioon pidada relvarahu kehtima hakkamise hetkel vaikuseminutit, et austada neid eestlasi ja välismaalasi, kes võitlesid Vabadussõjas ja andsid seal oma elu Eesti vabaduse eest.
Kaitseliidu Valgamaa maleva esindajana mälestasid Helme üksikkompanii kaitseliitlased Tõrva vallas mälestusmärkide juures sõjas langenuid. Esimesena viidi tseremoonia läbi Tõrva Gümnaasiumi Vabadussõja mälestusmärgi juures. Taagepera mälestusmärgi juurde jõuti täpselt vaikuseminutite hetkeks. Kirikukella löökide saatel asetati pärg, süüdati küünal ning anti au Vabadussõjas võidelnutele. Edasi liiguti Küti tallu, kus süüdati kindral Sootsi mälestuseks küünal. Seejärel järgnesid pärgade panekud Roobe risti juures Helme kalmistul ning  süüdati küünal Salme Melanie Ilmeti haual ning kolonel Pinka mälestusplaadi juures. Hiljem siirdusid kaitseliitlased  kindral Jaaksoni mälestuskivi juurde Pokardis ning kindral Lille sünnikodu seinal oleva mälestusplaadi juurde Roobel.
Tõrva valla esindajana osales tseremoonial abivallavanem Aivar Uibu.

Vabadussõjas kaotasime üle 6000 inimese, neist 3588 otseses lahingutegevuses, kuid võiduta Vabadussõjas poleks tänasel päeval Eesti riiki ja rahvast. Liitlastega külg-külje kõrval võideldes olime taganud endale omariikluse, kuid sellel oli oma hind.

Ivi Tigane