Teksti suurus:
A A A

Sotsiaalministeerium tunnustas vaimse tervise edendajaid

19.02.2016
Teisipäeval, 16. veebruaril tunnustas tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tublisid vaimse tervise edendajaid igast maakonnast. Üheks tunnustatuks osutus ka Noorte Kotkaste Valgamaa maleva Valga noortekeskuse rühmajuht Maarja Mägi, kelle esitas tunnustamiseks Valga maavalitsus.
Maarja Mägi töötab Valga noortekeskuse noorsootööjuhi ametikohal ning on oma töökohas loonud meeskonna, kellega aidatakse ning suunatakse noori, kellele ollakse tihti ka tugiisikuks ja kelle poole noor saab murega või suisa häda korral pöörduda. Vastse tiitliomaniku südameasjaks on riskinoorte vaimse tervisega tegelemine ja keskuses on just sel eesmärgil olnud palju loenguid ja õpitubasid.

Maarja Mäele tuli tema enda sõnul tunnustus suure ja hästi toreda üllatusena. „Minule on mu töö huvitav just sellepärast, et tegelen küll noorte muredega, kuid iga probleem on pigem väljakutse. Kuidas probleemile läheneda ja kuidas lahendada – kõik see tuleb välja mõelda. Tihtipeale ei ole see lihtne ja see ei ole kunagi ühtmoodi,“ arvab Mägi, kelle töös on iga päev uus ja erinev oma väikeste ning suurte murede-rõõmudega.

 

Põhiliselt vajavad Maarja sõnul lahendamist kooliga seonduv – noored ei käi korralikult koolis ja muu sarnane. „Eks siin ole hea meenutada ennast samas eas: mõistmise otsimine ja süsteemi vastu minek, piiride katsetamine, et kui kaugele võin minna ja kuidas ühiskond minuga käitub, kui ma piiri hakkan enda jaoks laiendama,“ mõistab Mägi noori. „Eks tänapäeva noored käituvad täpselt samamoodi: testivad, kui palju ühiskond neile lubab. Siit tekivadki põhilised vastuolud ja vahel on vaja, et tuleks keegi ja ütleks: ei, nii päris ei saa, teeme teistmoodi,“ räägib noorsootööjuht.

„See, mis meie oma noortekeskuse poolt püüame teha, on anda seda mõistmist, mis võib-olla teinekord ühiskonna poolt vajaka jääb ja just rahulikku lähenemist noorele, et nad teaks: kõik on lahendatav. Oleme toeks ja katsume sisendada, et saadakse hakkama. Meie noor kollektiiv tunneb neid muresid. Oleme ise samas seisus olnud ega ole seda veel unustada jõudnud,“ ütleb Mägi ja lisab, et noorsootöö on õrn teema ja selles töös peab olema läbiv just positiivne noot.

Maarja Mäge hinnatakse kui aktiivset meeskonnaliiget ning abivalmis ja südamlikku inimest. Just tema on see, kelle kohta kehtib ütlus, et temaga saab luurele minna.

Ministeerium on maakondade terviseedendajaid tunnustanud 2012. aastast. Eelmise aasta teemast lähtuvalt tunnustati tänavu vaimse tervise edendajaid.