Teksti suurus:
A A A

Roobe lahingu ja Tõrva vabastamise 102.aastapäeva tähistamine

26.01.2021
24. jaanuaril 2021. a  koguneti Helme Kalmistule Roobe lahingu ja Tõrva vabastamise 102. aastapäeva tähistamiseks.
Kaitseliidu Valgamaa maleva Helme üksikkompanii pealik Riho Karu ja Tõrva valla abivallavanem Aivar Uibu viisid läbi mälestustseremoonia, asetades Roobe lahingus langenud sõdurite hauale püstitatud risti juurde pärjad. Naiskodukaitse esindajad süütasid küünlad. Sündmusel osalesid ka maleva noorkotkaste ja kodutütarde esindus.

Tõrva abivallavanem Aivar Uibo meenutas lühidalt toonaseid sündmusi, tuues välja selle ajaloolise hetke olulisuse meie vabaduse kujunemisloos.

Ajalooliselt on teada, et sakslased lahkusid detsembris 1918.a. ning Helmes-Tõrvas tekkis paariks nädalaks omapärane olukord - Eesti valitsuse võim siia ei ulatunud ja punaseid ei olnud veel tulnud. Detsembri viimastel päevadel punased siiski okupeerisid Helme-Tõrva, nende edasitung aga peatati Kärstna all.

Eesti vägede vastupealetung aga toimus visades võitlustes. Tõrva läks kolm korda punaste kätte. Lõplikult vabastati Helme-Tõrva punastest 30. jaanuaril 1919.a. Vabadussõja edasises käigus sõjategevus Helmet otseselt enam ei puudutanud, ehkki 1919.a. kevadel muutus olukord korraks ähvardavaks (allikas: Tõrva valla kodulehekülg).

 Ivi Tigane

Helme Üksikkompanii teavituspealik