Teksti suurus:
A A A

Oma maleva kaitseliitlased suurel rahvusvahelisel õppusel

12.11.2019
Oktoobri viimasel nädalal toimus Valgas suur rahvusvaheline õppus Tractable 2019, mille raames saabus Eestisse ligikaudu 200 ühikut tehnikat ning 800 sõdurit. Eestisse saabuvate liitlaste tehnika ja sõdurite vastuvõtmine võib sõjaolukorras meie maleva kaitseliitlaste jaoks muutuda üheks tähtsamaks ja põhilisemaks ülesandeks. Valga linnas on külaliste saabumiseks head tingimused – lisaks raudteele on nüüd olemas veelgi parema väljaõppe saanud kaitseliitlased.
 
Valga raudteejaama kaudu jõudis Ühendkuningriigi rasketehnika ja osa sõdureid ning seega oli soodsad võimalused enda oskusi lihvida. Harjutuse Tractable raames pidid kaitseliitlased hakkama saama ka päriseluliste olukordadega. Nii pidid liikmed tegelema massirahutuste, väliste ja sisemiste perimeetrite kontrollimise, korrakaitsmise ja vaenlase poolt korraldatud provotseerimistega. 

Esmaspäeval toimusid pisikonfliktid vaenlasega, kes püüdsid kaitseliitlasi provotseerida, neid salaja filmida või antud ülesandeid segada enda kohalolekuga. 

Järgmisel päeval toimusid mitmes kohas sõnalised konfliktid ning Kaitseliidu Valgamaa maleva hoone juurde kogunes suurem hulk meeleavaldajaid, kellele oldi rahutuse ja solvamise eest raha makstud. Maleva liikmed jäid rahulikuks ning olenemata solvangutest ja provotseerivatest lähenemiskatsetest konflikte ei toimunud. Õhtul möödus vaenlane relvastatult maleva hoonest ning toimus vaenlase poolt tekitatud tulevahetus. Kaitseliitlased pidid reageerima kiiresti ning pakkuma kannatanutele esmaabi ning tugevdama enda valmisolekut. 

Kolmapäeva hommikul oli liikmetel väga kõrge valmisolek, kuna veidi enne kui Kaitseliidu Valgamaa maleva õuele maandus kaks kopterit koos Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi ja Kaitseväe juhataja asetäitja kindralmajor Indrek Sireliga, toimus Valga linnas suuremat laadi relvastatud konfliktid. Nimelt vaenlase väed muutusid sõjakamaks ning kaitseliitlased pidid enda sõjalised oskused proovile panema. 

Harjutusel Tractable osales 55 Kaitseliidu Valgamaa maleva liiget. Õppusest võtsid osa ka Kaitseliidu Sakala maleva ja Kaitseliidu Tartu maleva kaitseliitlased. Vaenulikke meeleavaldajaid mängisid Scoutspataljoni liikmed.

Artikkel ja fotod: Mareli Nielson
Pildimeenutus: