Teksti suurus:
A A A

Kindralmajor Jaan Sootsi mälestamine

06.12.2019
Teisipäeval, 4. detsembril 2019. a mälestati Tõrva vallas kindralmajor Jaan Sootsi. Tema kodutalu juures oleva mälestuskivi juurde kogunesid Tõrva vallavalitsuse, vallavolikogu ning Valgamaa malev esindatuna Helme üksikkompanii ja Naiskodukaitse Valga ringkonna Tõrva jaoskond
Lisaks viibisid mälestustseremoonial kirikuõpetaja Arvo Lasting, Viljandi Muuseumi esindus ning sündmuse üks korraldajatest Tõrva kirik-kammersaali juhatuse esimees Ilmar Kõverik.  

Toona Helme vallas sündinud Jaan Soots on Eesti ajaloo võtmeisikuid. Ühes Jaan Poska, Ants Piibu, Julius Seljamaa ja Mait Püümanniga allkirjastati Eesti esindusena Tartu rahuleping.  Sellest Eestile ühe olulisema leppe sõlmimisest möödub tuleva aasta veebruaris 100 aastat. 4. detsembril peetakse neid viite tähtsat meest meeles pärgade asetamise ja erinevate mälestusüritustega üle Eesti nende sünni või matmispaikades.
Jaan Sootsi sündis 12. märtsil 1880. aastal. Tema isa Henrik oli taluperemees, peres kasvas peale Jaani veel neli poega ja kolm tütart. Tulevane kindralmajor õppis Helme valla- ning seejärel kihelkonnakoolis. 1940. aasta märtsis valis Helme vallavolikogu ta Helme valla aukodanikuks. Kindralmajori sõjaväelase karjäär oli auväärne ja sündmusterohke.

Jaan Soots suri 6. veebruar 1942 Venemaal.

Ivi Tigane
Pildimeenutus: