Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu parimad sportlased on Indrek Roos ja Aili Popp

30.11.2017
Kaitseliidu ülem kindralmajor Meelis Kiili kuulutas Lõõla õppekeskuses toimunud Kaitseliidu spordipealike teabepäevadel välja Kaitseliidu 2017. aasta sporditähed. Kaheksast sporditähe nominendist viis on Valgamaa maleva liikmed.
 
Kaitseliidu spordijuht Margus Purlau sõnas, et käesoleva aasta Kaitseliidu spordikalender oli tihe ning muude spordisündmuste seas korraldati ka üheksa meistrivõistlust. „Välja jagati 92 Kaitseliidu meistritiitlit ja medalikomplekti. Populaarsust kogusid läbi osalejate rohkuse eranditult kõik spordialad ja distsipliinid. Uute spordialadena üle Kaitseliidu spordisündmuste loendisse sai lisatud kergejõustik, lauatennis ja raskejõustik.“
 
„Samas võttes arvesse asjaolu, et tähtis ei ole, kui hästi me osaleme võistlustel, vaid kuidas me oleme end ettevalmistanud võistlusteks, siis järjest kasvav osalejate arv ja tulemused viitavad spordilembuse ja enese üldfüüsilise arendamise kasvule ja populaarsusele. Võistlused on ju vaid väljund tulemustele ja sooritustele, treeningud ehk ettevalmistus on vajadus. Seega sportlik vajaduseesmärk süveneb aina ja aina kaitseliitlaste seas,“ lisas Purlau.
 
2017 spordiaasta kokkuvõtete tulemusena nimetas Kaitseliidu ülem spordiaasta tähed järgmistes kategooriates: meessportlane, naissportlane, meesveteran (-60), naisveteran (-55), seeniorisportlane (60+), spordihing, spordipealik, spordisündmuse korraldaja ning vabatahtlikud. Parimate sportlaste seas tähtede nimetamise aluseks oli osavõtt ja tulemused võistlustelt, mis teisendati kohapunktideks.
 
Kaitseliidu 2017 aasta sporditähed on:
Meessportlane – Indrek ROOS Tartu malevast
Naissportlane – Aili POPP Valgamaa malevast
Meesveteran – Roman KATTAI Tartu malevast
Naisveteran – Tiiu KANNES Valgamaa malevast
Seeniorisportlane – Sulev KÕIV Valgamaa malevast
Spordipealik – Tõnis ORG Valgamaa malevast
Spordihing – Imre ÕIM Valgamaa malevast
Spordisündmuse korraldaja – Lauri LIPP Järva malevast
 
Ja vabatahtlikud: August ALBERT Järva malevast, Kalle KIRS ja Veiko RANDARU Tartu malevast, Tiia RIIS Järva malevast, Tarmo MÄNDLA ja Raili NÕGU Saaremaa malevast, Mattias VILJAMAA Jõgeva malevast, Kadri PARTS Võrumaa malevast, Annika TAMMUS ja Triin TÄHTLA Rapla malevast, Aleksander TAMMERT Tallinna malevast.
 
Parimate sportlaste kategoorias tähtede nimetamise aluseks oli osavõtt ja tulemused võistlustelt, mis teisendati kohapunktideks. Spordi võimendajate kategoorias olid kriteeriumiteks algatus, innustus, kaasamine, eeskuju, osalus, teostus jms.
 
Valgamaa maleva tublide sportlaste ja spordisaavutuste üle tundis uhkust loomulikult ka maleva endine pealik ja praegune spordipealik major Tõnis Org. „Meie tublisid inimesi on märganud ka KL juhtkond ning KL spordipealik. Kui varasematel aastatel toimus aasta lõpus nominentide esitamine ja hiljem valimine, siis sellel aastal moodustus pingerida vastavalt sportlikele tulemustele saavutatud punktide eest. Minu hinnangul oluliselt objektiivsem ja mõõdetavam kui varasem süsteem. Kuna Valgamaa malevlased osutusid võitjaks nii mitmes kategoorias, siis tõenäoliselt parima spordipealiku tiitel kaasnes sellega automaatselt,“ jäi maleva spordipealik tagasihoidlikuks.
 
Seda, et sport Valgamaa maleva liikmete seas aukohal on, näitab seegi, et neljandat aastat järjest kuulus Valgamaa malev üldarvestuses esikolmikusse. Spordipealiku kinnitusel ei ole see väikese maleva jaoks üldsegi paha saavutus. „Osalesime üheksal võistlusel ning kokku olime neljal korral esikolmikus ning halvim arvesse läinud tulemus oli seitsmes koht,“ lausus Tõnis Org.
 
Oru kinnitusel oli konkurents malevate vahel väga tihe, seda vähemalt üldarvestuse ülemises otsas. Võrreldes eelmiseid aastaid, pidi major Org tunnistama, et oli ka mõningaid tagasilööke. „2015 ja 2016 aasta KL võrkpallimeister pidi seekord leppima kõigest 12. kohaga, aga selline on sport. Kuna võistluskalender on küllaltki tihe ning KL põhitegevus on sõjalisel väljaõppel osalemine, muutub võistkondade komplekteerimine aasta aastalt raskemaks. Tegemist on siiski vabatahtliku organisatsiooniga ning inimestel on oma töö, pere ja muud tegemised. Head meelt teeb see, et maleva spordiaktiiv ei ole mitte ainult säilinud, vaid isegi suurenenud ning nende abi võistkondade komplekteerimisel ja korralduslikul tegevusel on hindamatu,“ oli spordipealik rõõmus.
 
Sellel aastal esindas Valgamaa malevat erinevatel Kaitseliidu ja Kaitseväe spordivõistlustel kokku 83 inimest, ning aktiivsemad nendest rohkem kui kuus korda. Võidetud medalite üldarv Kaitseväe ja Kaitseliidu võistlustel kokku oli 53, sealhulgas 17 kulda, 18 hõbedat ja 18 pronksi. Lisaks korraldas Valgamaa malev kolmandat aastat järjest KL meistrivõistlused murdmaasuusatamises Tehvandil. Sellise võistluse korraldamine on Tõnis Oru sõnutsi samuti paras väljakutse, sest osalejate arv ületas 500 piiri ning ilma vabatahtlike abita ei oleks see olnud mõeldav.
 
„Tuleviku eesmärk maleva spordiaktivistidel on kindel – teeme kõik endast oleneva selleks, et kunagi oleks suurele üldvõitja karikale graveeritud KL Valgamaa malev. Eeldused selleks on olemas! Tänan kõiki konkurente, õnnitlen üldvõitjat Tartu malevat ning minu suurim tänu ja sügav kummardus kuulub Valgamaa malevlastele, kes oma panuse aasta jooksul andsid,“ sõnas Tõnis Org.
 
Kõige suurema saagi maleva sportlastest korjas Aili Popp – kolm kulda, kolm hõbedat ja kolm pronksi. Sulev Kõiv ja Imre Õim tõusid pjedestaalile kuuel korral. Kõiv võitis kaks kulda, kolm hõbedat ja ühe pronk medali. Õim seevastu kaks kulda, ühe hõbeda ning kolm pronkmedalit.
 
 
Kaitseliidu Valgamaa maleva saavutused 2017 aasta spordivõistlustel:
suusatamine – II koht
sõjaline kolmevõistlus – II koht
kergejõustik – II koht
raskejõustik – II koht
male – 4. koht
orienteerumine – 6. koht
laskmise MV – 6. koht
jalgpall – 7. koht
võrkpall – 12. koht